Kaj Nielsen-Reinholt


SØLØJTNANT af reserven II 1943 Kilde: Jesper Balle


Klik for forstørrelse
Dåbsattest Kilde: Jesper Balle


Personalekort Kilde: Jesper Balle


Kaj Nielsen-Reinholt var ansat ved Fyrvæsenet i 34 år. Da Fyrvæsenet på ansættelsestidspunktet hørte under Søværnet blev hans ansættelse regnet fra 17/2-1942, hvor han startede sin uddannelse i Søværnet, der endte med titel af Søløjtnant. Han nåede på den måde at holde 40 års jubilæum før han den 31/3-1982 gik på pension. Som det fremgår af side fra kirkebog/dåbsattest, fik han bevilget navneændring den 13/6-1934, så efternavnet herefter var Nielsen-Reinholt i stedet for Reinholt Nielsen.



Navn Kaj Nielsen-Reinholt
Født 18-08-1916
Fødested København
Død
Køn M


Fra Til Tjenestested Type Titel
01-03-1948 28-02-1950 1 Anholt Landfyr Fyrassistent aspirant
01-03-1950 30-06-1951 1 Anholt Landfyr Fyrassistent
01-07-1951 30-06-1955 1 Dueodde Nord Landfyr Fyrassistent
01-07-1955 31-12-1959 1 Skjoldnæs Landfyr Fyrassistent
01-01-1960 31-05-1960 1 Skjoldnæs Landfyr Underfyrmester
01-06-1960 30-11-1964 1 Nakkehoved Landfyr Underfyrmester
01-12-1964 30-11-1969 1 Kronborg Landfyr Underfyrmester
01-12-1969 31-03-1982 Kronborg Landfyr Fyrmester
1Dato er ikke baseret på kildemateriale men beregnet ud fra andre oplysninger.